Opatrunek składa się z nieprzylepnej chłonnej wkładki połączonej z większym podłożem, wykonanym z cienkiej folii z hipoalergicznym klejem niezawierającym lateksu.
Opatrunek jest wodoodporny i stanowi barierę przed bakteriami i wirusami ( o średnicy maksymalnej 27nm, jeżeli opatrunek jest nienaruszony i nie przecieka).
Oddychająca folia umożliwia skórze normalnie funkcjonować, zapewnia wymianę pary wodnej i tlenu.
Opatrunek jest elastyczny, rozciąga się i dopasowuje do skóry.
Opatrunek służy do opatrywania ran powierzchownych i częściowej grubości oraz cięć chirurgicznych i miejsc cewnikowania żył.
Środki ostrożności
Opatrunku nie należy używać zamiast szwów ani innych metod pierwotnego zamykania rany.
Przed założeniem opatrunku należy zahamować krwawienie w miejscu cewnikowania lub rany.
Nie naciągać opatrunku w trakcie zakładania, ponieważ naprężenie może spowodować uraz skóry.
Upewnić się, że skóra jest sucha i pozbawiona pozostałości mydła i balsamów, aby zapobiec podrażnieniu skóry i zapewnić dobre przyleganie opatrunku.
Opatrunek można zakładać na zakażoną okolicę tylko pod nadzorem lekarza.
Sterylność produktu jest gwarantowana pod warunkiem, że indywidualne opakowanie nie zostanie uszkodzone.
Sposób stosowania
Wybrać opatrunek o rozmiarze, który umożliwi przyklejenie brzegów do suchej i zdrowej skóry dookoła cewnika lub miejsca rany.
Przygotować miejsce zgodnie z lokalnym protokołem.
Obcięcie włosów zwiększa przylepność opatrunku, golenie nie jest zalecane.
Przed założeniem opatrunku pozostawić wszystkie preparaty do zupełnego wyschnięcia, aby zapobiec podrażnieniu skóry i zapewnić dobre przyklejenie się opatrunku.
Otworzyć opakowanie i wyjąć sterylny opatrunek.
Odkleić papier zabepieczający od spodu opatrunku w ramce, odkrywając przylepną powierzchnię.
Umieścić opatrunek z ramką nad raną lub w miejscu wprowadzenia cewnika i położyć na skórze w miejscu aplikacji.
Docisnąć opatrunek do skóry.
Zdjąć papierową ramkę z opatrunku, wygładzając jego brzegi. Dokładnie uszczelnić opatrunek dookoła cewnika lub rany. Mocno wygładzić krawędzie z klejem, aby przykleiły się do skóry.
Opatrywane miejsce należy obserwować w celu wykrycia oznak infekcji lub innych powikłań. W przypadku podejrzenia zakażenia odkleić opatrunek, sprawdzić bezpośrednio opatrzone miejsce i zastosować odpowiednią interwencję medyczną. Oznakami zakażenia mogą być: gorączka, ból, zaczerwienie, opuchlizna, nieprzyjemny zapach lub wydzielina.
Opatrunek należy zmieniać gdy właściwości bariery ulegną pogorszeniu.
W celu usunięcia opatrunku należy delikatnie złapać krawędź i powoli odrywać opatrunek od skóry, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Zapobiegać urazom skóry, odklejając opatrunek jak najbliżej skóry, a nie pociągając do góry.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaNie wyrażam zgodyPolityka prywatności